* Vyprodáno, bude opět skladem v červnu 2023 *
Složení: 100 % prášek z kořene ŽLUTÉ macy peruánské BIO (Maca peruánská, Lepidium Meyenii, alias peruánský žen-šen)
Země původu: Peru
Výživové údaje na 100g: energie 1243 kJ/297 kcal, tuky 1,4g, z toho nasycené mastné kyseliny 0,3 g, sacharidy 59,1 g, z toho cukry 25 g, vláknina 27,1g,bílkoviny 12,3g, sůl 0,04g
Skladování: v suchu, chladu, temnu, v uzavřeném obalu
__________________________________
Již staří Inkové ji používali ke zvýšení fyzické síly a energie, doplnění živin, svaly, spalování, libido a plodnost obou pohlaví, menopauzu, kosti, prostatu, růst vlasů, očistu trávicího ústrojí, zvýšení odolnosti vůči stresu, na zlepšení nálady.
Obranyschopnost a klimakterium, andropauza, adaptogen, ledviny, močové cesty, játra, krev, střeva, nervový systém, paměť, koncentrace, stres, dobrá nálada, vytrvalost, vyčerpání, svalová hmota, spalování.
Maca peruánská je prastará kořenová zelenina, pěstovaná v Andách (Peru, Bolívie) ve vysokých nadmořských výškách okolo 4 km. Odolává extrémním podmínkám – střídání mrazu a tepla během jednoho dne, intenzivnímu slunečnímu svitu, silnému větru, nedostatku živin. Díky tomu je velice odolná a vytváří si vysoký podíl živin a povzbuzujících a posilujících látek. Proto je klasifikována jako superpotravina (nabitá vitamíny, minerály a stopovými prvky) a adaptogen (zvyšuje schopnost organismu odolávat a přizpůsobit se náročným fyzickým a psychickým podmínkám).
Přes 2 tisíce let je v Peru součástí běžné stravy a nadto je využívána jako potravina a pro posílení organismu, zvýšení energie, vytrvalosti, síly a plodnosti. Inkové ji používali k doplnění energie před bojem. Španělští kolonizátoři pro sebe i svůj dobytek pro zvýšení schopnosti reprodukce, zdraví a výkonnost a nazývali ji „sexuální rostlinou Inků".
Kořen macy roste ve třech barvách slupky - žluté (60 % produkce), červené (25 % produkce) a černé (15 % produkce).
Dle klinických výzkumů prospívají všechny druhy macy, avšak vzácněji rostoucí červená a černá maca mají výrazně silnější efekty, a navíc se od sebe svými účinky liší. Více vizte zde: https://www.themacateam.com/maca-studies-and-research
Sexualita, hormony
- afrodiziakum pro ženy i muže, stimuluje sexuální funkce
- dlouhodobě výrazně podporuje erekci, kladně působí na prostatu
- zvyšuje plodnost u obou pohlaví (produkce ženských hormonů, počet a pohyblivost spermií)
- zmírňuje projevy menopauzy – pocení, spánek, změny nálad
Svaly, fyzická energie
- zvyšuje sílu a vytrvalost
- zmírňuje vyčerpání
- podporuje růst svalové hmoty – přírodní alternativa steroidních anabolik pro sportovce
- podporuje spalování tuků
- zrychluje regeneraci svalů
Vitalita, regenerace
- silně stimuluje vitalitu, regeneraci
Psychika, paměť
- zvyšuje psychickou odolnost
- snižuje pocit stresu
- podporuje myšlení, paměť a koncentraci
Kdy a pro koho je vhodná
- pro každého v jakémkoliv věku - pro děti i dospělé, v těhotenství, při kojení
- v období jakékoliv zvýšené fyzické či psychické zátěže
- v době rychlého růstu, menopauzy, andropauzy
- při regeneraci, jako prevence
EU schválená zdravotní tvrzení: plodnost, vytrvalost, vitalita, fyzické a duševní zdraví
Kterou barvu macy si vybrat?
Červená maca: fyzická energie a vitalita obou pohlaví, ženská a mužská plodnost, libido u obou pohlaví, menopauza, kosti, prostata, zmírnění únavy, proti stresu, vlasy. Červená maca je ze všech tří druhů macy nejúčinnější v oblasti hormonální a pohlavní, a to i více než maca černá - a to i pro muže. Dále je nejúčinnější v oblasti obranyschopnosti. Pokud jste vyčerpáni z nějaké zdravotní komplikace a potřebujete dobít energii a doplnit vitamíny, minerály a další látky, zvolte červenou macu.
Černá maca: mužská plodnost a libido, vitalita, růst svalů, vytrvalost, myšlení, paměť, koncentrace, proti stresu. Černá maca nejvíce ze všech tří druhů macy zvyšuje mentální kapacitu - tedy schopnost koncentrace, paměti, vytrvalosti při náročných stresových situacích nebo při dlouhodobém / intenzivním pracovním vytížení. Naopak, potřebujete-li ale zklidnit, je vhodnější červená maca.
Červená+černá maca: kombinace výše uvedených účinků
Žlutá maca: energie, vytrvalost, spalování tuků, svalotvorba, střeva, očista, plodnost a libido. Oproti černé a červené mace maca žlutá nejlépe očišťuje organismus - doporučujeme ji tedy v případě plnosti střev a nadýmání. Co do účinků na hormony a libido má žlutá maca cca 3x slabší účinky než červená maca peruánská a cca 2x slabší než černá maca peruánská, tzn. pro stejné účinky je proto třeba ji konzumovat ve 3násobném - 2násobném množství.
Sušená obsahuje přibližně 69 % sacharidů, 2 % vlákniny a 14 % bílkovin, které obsahují 7 z celkových 8 esenciálních aminokyselin. Je doslova nadupaná vitamíny a minerály: je bohatá na vápník, hořčík, fosfor, draslík, síru, sodík a železo, stopové minerály jako zinek, jod, měď, selen, bismut a mangan, na vitamíny B1, B2, C a E. Sušená v BIO kvalitě si zachovává všechny výživné látky.
Červená maca má všech tří typů macy (černé, červené, žluté) nejvýraznější chuť. Naopak černá maca má chuť nejjemnější.
Kolik macy konzumovat?
Doporučujeme minimálně 1 - 2 polévkové lžíce denně pro dospělou osobu, pro dítě 1-2 čajové lžičky
V zátěžovém období nebo při potřebě zrychlit/zvýšit účinky lze bez problémů zvýšit množství
Maca je nejen vhodná, ale i doporučení vhodná jak v těhotenství, tak i při kojení a pro úplně nejmenší děti
Je vhodná ke dlouhodobé konzumaci (bez nutnosti přestávek), jelikož se jedná o zeleninu
Maca nemá žádné známé vedlejší negativní účinky.
Jak macu konzumovat?
Konzumujte buď přímo, nebo si ji rozmíchejte zastudena do sklenice s vodou, do vychladlého čaje, do mléka či jogurtu, musli, ovesných a jiných obilných kaší, džusu, smoothies. Pokud potřebujete chuť macy vylepšit, doporučujeme přidat kakao a případně osladit - např. sušeným ovocem, šťávou, kokosovým cukrem, medem apod.
Pociťování účinků se dostaví u každého po jiné době - v závislosti na zdravotním stavu, vitalitě, citlivosti, věku a konzumovaném množství. U někoho okamžitě, u jiného v řádu dnů či týdnů. Někteří lidé vnímají účinky jen mírně. Výzkumy se zaměřily na efekty po 10 týdnech konzumace a efekty se jednoznačně potvrdily, vizte např.: https://www.themacateam.com/maca-studies-and-research
Doporučení: pokud macu přidáváte do ovocné/zeleninové šťávy, doporučujeme nápoj rychle zkonzumovat. Po několika minutách se totiž maca peruánská díky přítomnému vitamínu C a enzymům "aktivuje" a začne na jazyku štípat. Což Vám nemusí být příjemné. Na závadu to však samozřejmě není, naopak - je to důkaz toho, že maca je stále "živá".