* Čerstvá sklizeň skladem *
Složení: 100 % prášek z kořene ČERVENÉ macy peruánské BIO (Maca peruánská, Lepidium Meyenii, alias peruánský žen-šen)
Země původu: Peru
Expirace: 09.05.2026
Výživové údaje na 100g: energie 1647 kJ/389 kcal, tuky 3,6 g, z toho nasycené mastné kyseliny 0 g, sacharidy 71,4 g, z toho cukry 32,1 g, vláknina 7,1 g, bílkoviny 14,3 g, sůl 0,01 g
Skladování: v suchu, chladu, temnu, v uzavřeném obalu
__________________________________
Maca peruánská je prastará kořenová zelenina, pěstovaná v Andách (Peru, Bolívie) ve vysokých nadmořských výškách okolo 4 km. Odolává extrémním podmínkám – střídání mrazu a tepla během jednoho dne, intenzivnímu slunečnímu svitu, silnému větru, nedostatku živin. Díky tomu je velice odolná a vytváří si vysoký podíl živin a povzbuzujících a posilujících látek. Proto je klasifikována jako superpotravina (nabitá vitamíny, minerály a stopovými prvky) a adaptogen (zvyšuje schopnost organismu odolávat a přizpůsobit se náročným fyzickým a psychickým podmínkám).
Přes 2 tisíce let je v Peru součástí běžné stravy a pro posílení organismu. Inkové ji používali k doplnění energie před bojem. Španělští kolonizátoři ji používali kvůli jejím účinkům pro sebe i svůj dobytek.
Kořen macy roste ve třech barvách slupky - žluté (60 % produkce), červené (25 % produkce) a černé (15 % produkce).
Červená maca má všech tří typů macy (černé, červené, žluté) nejvýraznější, nejsladší chuť. Naopak černá maca má chuť nejjemnější, nejméně výraznou.
Sušená maca peruánská obsahuje přibližně 69 % sacharidů, 2 % vlákniny a 14 % bílkovin, které obsahují 7 z celkových 8 esenciálních aminokyselin. Je doslova nadupaná vitamíny a minerály: je bohatá na vápník, hořčík, fosfor, draslík, síru, sodík a železo, stopové minerály jako zinek, jod, měď, selen, bismut a mangan, na vitamíny B1, B2, C a E. Sušená v BIO kvalitě si zachovává všechny výživné látky.
Klinické výzkumy prokázaly účinky macy peruánské.
Podle současné legislativy EU - ČR, u bylinek a bylinných produktů však nesmíme uvádět podrobnější informace, které by v nás mohly vzbudit dojem zdravotního nebo léčebného účinku bylin - byť se ony plody přírody používají stovky let a pomohly miliónům lidí. Nesmíme již uvádět ani vědeckými výzkumy prokázané účinky bylin, pokud se nejedná o farmaceutickou firmou registrovaný lék.
Řídíme se zákonným nařízením 1169/2011, vyhláškou 58/2018 a související legislativou ve věci doplňků stravy, potravin a nápojů.
Kolik macy konzumovat?
Doporučujeme minimálně 1 - 2 polévkové lžíce denně pro dospělou osobu, pro dítě 1-2 čajové lžičky.
V zátěžovém období lze bez problémů zvýšit množství.
Maca je nejen vhodná, ale i doporučení vhodná jak v těhotenství, tak i při kojení a pro úplně nejmenší děti.
Je vhodná ke dlouhodobé konzumaci (bez nutnosti přestávek), jelikož se jedná o zeleninu.
Maca nemá žádné známé vedlejší negativní účinky.
Jak macu konzumovat?
Konzumujte buď přímo, nebo si ji rozmíchejte zastudena do sklenice s vodou, do vychladlého čaje, do mléka či jogurtu, musli, ovesných a jiných obilných kaší, džusu, smoothies. Pokud potřebujete chuť macy vylepšit, doporučujeme přidat kakao a případně osladit - např. sušeným ovocem, šťávou, kokosovým cukrem, medem apod.
Pociťování účinků konzumace macy peruánské se dostaví u každého po jiné době - v závislosti na zdravotním stavu, citlivosti, věku a konzumovaném množství. U někoho okamžitě, u jiného v řádu dnů či týdnů. Někteří lidé vnímají účinky jen mírně.
Doporučení: pokud macu přidáváte do ovocné/zeleninové šťávy, doporučujeme nápoj rychle zkonzumovat. Po několika minutách se totiž maca peruánská díky přítomnému vitamínu C a enzymům "aktivuje" a začne na jazyku štípat. Což Vám nemusí být příjemné. Na závadu to však samozřejmě není, naopak - je to důkaz toho, že maca je stále "živá".